JIVAMUKTI JÓGA 

Helena Beránková a Natálie Krausová


Sharon Gannon a David Life jsou spoluzakladateli Jivamukti jógy, jednoho z nejpopulárnějších a nejznámějších jógových stylů na světě. Oba jsou vysoce uznávaní učitelé jógy a duchovní vůdci, kteří zasvětili svůj život šíření poselství jógy a její transformační síly.

Název Jivamukti je odvozen ze sanskrtských slov "jiva" (individuální duše) a "mukti" (osvobození) a praktikování je zaměřeno na duchovní osvobození a soucit se všemi bytostmi. Jivamuti jóga je cesta k osvícení/probuzení soucitem ke všem živým Bytostem.

Hlavními prvky Jivamukti jógy jsou

1. Dynamické asany: Cvičení jsou intenzivní a  často kombinují různé pozice a pohyby.

2. Hudba a zpěv: Hudba hraje důležitou roli v Jivamukti józe. Cvičení je často doprovázeno hudbou a zpěvem manter, což pomáhá uvolnit mysl a soustředit se na cvičení.


3. Meditace: Meditace je integrální součástí praxe Jivamukti jógy. Je to způsob, jak se spojit s vlastním vnitřním já a dosáhnout hlubšího uvědomění a pochopení.


4. Etika a filozofie: Jivamukti jóga klade velký důraz na etické a spirituální aspekty jógy. To zahrnuje vegetariánství, ochranu životního prostředí a sociální spravedlnost.


5. Skriptura: Studium starověkých jógových textů je také důležitou součástí praxe Jivamukti jógy.