Workshop - stojky 

Jan Jirák

sobota/13:30-16:00 Sádhana yoga studio


Fenomén stojů na rukách a dalších inverzí je opředen mnoha trendy a někdy až dogmatickými přístupy. Proto pro mnoho z nás občas v tréninku handstandů nastává období stagnace. Workshopy #PragueHandstand jsou zaměřeny především na analýzu a logiku věci skrze pochopení biomechaniky těla jednotlivce. Stojku se tedy naučí každý člověk s běžnou kondicí.

Workshop s názvem "From Zero to Hero" je vstupní branou pro pochopení všech základních aspektů tréninku stojek, tedy jak se rozcvičit, jak na bezpečné vykopnutí do stojky, zvládnutí celé základní abecedy pozic na dvou rukách i s pokročilými artikulacemi jako jsou (tuck, pike, straddle, look through, hollow back, planche) a v neposlední řadě dojde i na technicky složitější témata, jako je stojka na jedné ruce, side bend/vlajky na dvou a jedné ruce, press do stojky apod. Vhled do kompenzačních cviků pro prevenci zranění bude také nedílnou součástí probírané problematiky.

Trénink stojek je fantastický tím, že spojuje pohybové nadšence napříč jógou, calisthenikou, fitness i cirkusem. I běžný "smrtelník" ☺ se však může za jeden workshop výrazně posunout.

Jan Jirák se ke stojkám poprvé dostal před 14ti lety v rámci tréninku akrobatického tance Break Dance. Později se rozhodl svůj pohybově/umělecký trénink profesionalizovat a tedy nastoupil nejdříve na Akademii múzických umění v Praze obor Fyzické divadlo. Ve svém studiu pokračoval na dánské Akademii Moderního Cirkusu v Kodani, kde strávil 3 roky prezenčního studia inverzí/ekvilibristiky. Své studium v Dánsku obohatil stáží na ukrajinské cirkusové akademii a několika workshopy ve Francii a v Německu. V tuto chvíli se zabývá studiem bojových umění/sportů, Qi Gongu (Čchi Kungu) a Tradiční Čínské Medicíny. V roce 2016 založil školu stojek a dalšího pohybu #PragueHandstand. Radost z pohybu sdílí se svými studenty v Estónsku, Německu, Kypru, Anglii, Holandsku ad.