ZRUŠENO: Kreativní tvoření indických janter 

S lítostí oznamujeme, že zasáhla vyšší most a musíme zrušit vysypávání janter. Umělci, který měl akci zašťiťovat zemřel blízký člověk, a tak musí být jinde. Předem děkujeme za pochopení.
Tým YogFestu.

*****************************************************

Po celý den v 1. patře UFFA  bude probíhat kreativním tvořením indických janter, ze kterých jednu na konci dne rozprášíme.

Co to vlastně jsou indické jantry?

Jantry představují vizuální nástroj pro koncentraci nebo znázornění člověka přesahujících energií v konrétnější podobě. Při tvorbě jantry je praktikující zván k uvnitřenění, přesměrování vědomí dovnitř sama sebe.

Dle Harishe Johariho z knihy Tantra: "Jantra jako symbol reprezentuje konkrétní energii, která souvisí s konkrétním stavem uvědomění. Např. jantra Kálí nejenže zobrazuje bohyni Kálí prostřednictvím abstraktních symbolů, ale je i symbolickou projekcí energii, kterou Kálí zosobňuje. Jantra díky své symbolické povaze pracuje s levou hemisférou, zatímco její geometrická konstrukce aktivuje hemisféru pravou."

"Obvykle je jantra složena ze čtvercového obrazce se čtyřmi průměty tvořícími dohromady strukturu písmene T - kruhy, řadu lotosových okvětních plátků a trojúhelníkové tvary uvnitř lotosových okvětních plátků."


Robert Fűrbacher

Kreativním tvořením bude účastníky provázet Trutnovský výtvarník Robert Fűrbacher.  Vystudoval klasickou holandskou malbu na Volné umělecké akademii v Rotterdamu (Nizozemí). Výtvarné umění ho lákalo v celém svém spektru, a tak se z původních obrazů krajinek začal pomalu obracet ke grafice, impresionismu, pop artu... I přes rozmanitost těchto stylů byla v jeho díle vždy jasně rozpoznatelná linka jeho osobité tvorby.